Campioana la volei masculin Arcada Galaţi a fost învinsă duminică, în deplasare, de liderul clasamentului, Dinamo Bucureşti, în derby-ul etapei a XIII-a a Diviziei A. A fost primul meci din istoria competiţiei din România, care a beneficiat de sistemul video challenge, achiziţionat de FR Volei.
Dinamo s-a impus cu scorul de 3-2, pe seturi a fost 27-29, 29-27, 25-15, 21-25, 15-9.
La meci a asistat şi Xavi Pascual, antrenorul campioanei la handbal masculin Dinamo Bucureşti.
În urma rezultatului, Dinamo Bucureşti continuă să fie liderul clasamentului, cu 35 puncte, în timp ce Arcada Galaţi are 30.
A fost primul meci în care a fost folosit cu succes ”Video Challenge System”, care oferă posibilitatea verificării unor decizii de arbitraj la masa oficială. Sistemul a fost achiziţionat de Federaţia Română de Volei şi va fi folosit la cele mai importante meciuri.
Celelalte rezultate ale etapei a 13-a sunt: Rapid Bucureşti – Ştiinţa Bucureşti 3-0, Unirea Dej – CSM Constanţa 0-3, SCM Zalău – Ştiinţa Explorări Baia Mare 3-2, Universitatea Cluj – CSM Suceava 3-0, SCM Craiova – Steaua Bucureşti 0-3.
–
