Connect with us

Hi, what are you looking for?

Sport

Jocurile Europene din Polonia: România participă cu 150 de sportivi

1695000846 fb cosr


Echipa Olimpică a României va participa la Jocurile Europene din Polonia care încep miercuri şi durează până la 2 iulie.


Potrivit COSR, este cea mai numeroasă delegaţie a team Romania prezentă la o ediţe a Jocurilor Europene, 150 sportivi (74 feminin &76 masculin). La prima ediţie a competiţiei, la JE Baku 2015, Team Romania a avut 147 de sportivi în delegaţie, iar la JE Minsk 2019, 123 sportivi.

Tricolorii vor concura la 18 sporturi din cele 29 ale programului competiţiei multisport de la Cracovia Malopolska.

Purtătorii de drapel la ceremonia de deschidere vor fi Bianca Ghelber, campioană europeană în 2022 la aruncarea ciocanului, şi Cătălin Chirilă, campion mondial şi european la canoe în 2022.

Componenţii Team Romania pentru JE Cracovia Malopolska 2023:

Atletism–38 sportivi (18 feminin – 20 masculin):

Marina Baboi (100m, 4x100m), Maria Bisericescu (200m, 4x100m), Andrea Myklos (400m, 4x400m mixt), Sanda Belgyan (400mg, 4x400m mixt), Claudia Bobocea (800m, 1500m), Adelina Panaet (3000m obstacole), Anamaria Nesteriuc (100mg, 4x100m), Emma Matyus (4×400 m mixt, 4×100 m), Lavric Mirela (4×400 m mixt), Mădălina Sîrbu (5000m), Alina Rotaru-Kottmann (lungime), Diana Ion (triplusalt) Andreea Drăgan (prăjina), Daniela Stanciu (înălţime), Ioana Tiganaşu (greutate), Andreea Lungu (disc), Bianca Ghelber (ciocan), Ioana Baciu (suliţă); Nicolae Rezmives (100m, 4x100m), Ionuţ Neagoe (4x100m), Valentin Tănase (200m, 4x100m), Robert Parge (400m), Mihai Dringo (4x400m mixt), Cristian Voicu (800m), Marian Coman (1500m), Dragoş Pop (5000m), Alin Anton (100mg, 4x100m), Cristian Roiban (4×100 m), Vlad Dulcescu (400mg), Damian Mititelu (3000m obstacole), Gabriel Bitan (lungime), Răzvan Grecu (triplusalt), Marius Dumitrache (înălţime), Răzvan Doroftei (prăjină), Rareş Toader (greutate), Alin Firfirică (disc), Dragoş Nicorici (ciocan), Alexandru Novac(suliţă);

8 antrenori : Mihaela Melinte, Nicoleta Grasu, Marinela Mirea, Magdolna Kanizsay, Teodoru Agachi, Valentin Anghel, Cornel Grigore, Mihai Corucle.

Badminton – 1 sportiv (1 masculin):

Teodor Cioroboiu (simplu masculin);

1 antrenor: Daniela Maleş

Baschet 3×3 – 8 sportivi (4 feminin – 4 masculin): Alina Podar, Ana Vîrjoghe, Teodora Manea, Sonia Kim, Christian Chiţu, Alexandru Coconea, Aurelian Gavriloaia, Szabolcs Santa;

1 antrenor : Bogdan Popescu

Box – 6 sportivi (3 feminin – 3 masculin):

Loredana Marin (60 kg), Claudia Nechita (57 kg), Lăcrămioara Perijoc (54 kg), Andrei Arădoaie (80 kg), Andrei Găvae (57 kg), Cosmin Hermeziu (71 kg);

3 antrenori: Mihaela Lăcătuş, Adrian Lăcătuş, Dumitru Dorobanţu;

Ciclism Mountain Bike – 4 sportivi (4 masculin): Vlad Dascălu, Roberto Burţa, Ede Molnar, Attila Malnasi;

1 antrenor: Paulo De La Fuente Perez

Judo – 9 sportivi (4 feminin – 5 masculin ): Florentina Ivănescu , Serafima Moscalu, Alexandra Mazilu, Alexandra Pop, Ashley Gonzales, Mircea Croitoru, Alex Creţ, Alexandru Raicu, Ioan Dzitac (echipe mixt)

2 antrenori: Gianina Andreica, Emil Morar

Karate – 1 sportiv (1 masculin ):

Ştefan Comănescu (kumite 67 kg);

1 antrenor: Traian Iancu

Kaiac-Canoe – 5 sportivi (1 feminin – 4 masculin): Camelia Mincă (kaiac dublu mixt 200 m, Kaiac simplu 500 m), Ilie Sprincean (canoe simplu 200 ), Cătălin Chirilă (canoe simplu 500 m), George Ţenţa (kaiac dublu 500 m), Darius Zaharia (kaiac dublu 500 m, kaiac dublu mixt 200 m);

2 antrenori: Florin Popescu, Nicu Şerban

Rugby 7 – 26 sportivi (13 feminin – 13 masculin) : Andreea Atomi, Ana Maria Bocan, Elena Drăgan, Andreea Berbeci, Ana Maria Călin, Ionela Dincă, Diana Gavril, Ana Maria Nanu, Ana Leca, Bianca Preda, Simona Roşca, Ana Maria Sandu, Raluca Săvădan (feminin), Tevita Manumua, Daniel Plai, Ştefan Nedelcu, Stephen Ross Shennan, Taliauli Malohi Sikuea, Teodor Ursu, Kemal Erdogan Altinok, Alexandru Bucur, Ionuţ Donici, Paul Graure, Andrei Homiuc, Marian Ispir, Gabriel Jipa (masc);

4 antrenori: Claudiu Dumitru (principal F) Neculai Tarcan (secund F), Florian Vlaicu (principal M), Silviu Tănase (secund M).

Sărituri în apă– 6 sportivi (4 feminin – 2 masculin): Ioana Cârcu (platformă 10 m, platformă 10 m sincron), Nazanin Ellahi (platformă 10 m sincron), Angelica Muscalu (platformă 10 m), Amelie Foerster (trambulină 3 m mixt, trambulină 1m, trambulină 3m), Alexandru Avasiloaie (trambulină 1m, trambulină 3m, trambulină 3m mixt), Constantin Popovici (platformă 10 m);

3 antrenori: Florin Avasiloaie, Claudia Ţiu, Adrian Gavriliu

Schi sărituri – 7 sportivi (3 feminin – 4 masculin): Alessia Mîţu Coşca, Daniela Haralambie, Delia Folea, Mihnea Spulber, Sorin Mitrofan, Andrei Feldorean, Daniel Cacina;

2 antrenori: Magdo Nemeth Csaba, Adrian Comănescu

Scrimă – 18 sportivi ( 12 feminin – 6 masculin) : floretă feminin- Emilia Corbu, Mălina Călugăreanu, Andreea Dincă, Anca Săveanu; sabie feminin – Tania Luţea, Sabina Martiş, Maria Matei, Ilinca Pantiş; Spadă feminin – Bianca Benea, Mihaela Leonte, Alexandra Predescu, Greta Vereş, Floretă masculin – Silviu Roşu; Sabie masculin – Iulian Teodosiu, George Dragomir, Matei Cîdu, , Răzvan Ursachi; Spadă masculin – Alex Oroian;

6 antrenori: Rareş Dumitrescu, Tiberiu Dolniceanu, Marius Gheorghe, Nicolae Mihăilescu, Nagy Lehel, Virgil Sălişcan.

Taekwondo – 2 sportivi (1 feminin – 1 masculin) : Bianca Coman (53 kg), Laurenţiu Snacov (87 kg);

1 antrenor: Constantin Apostol

Tenis de masă–8 sportivi (4 feminin – 4 masculin): Adina Diaconu, Andreea Dragoman, Elizabeta Samara, Bernadette Szocs, Andrei Ionescu, Ovidiu Ionescu, Darius Movileanu, Hunor Szocs;

2 antrenori: Viorel Filimon, Andrei Filimon

Teqball – 4 sportivi (2 feminin – 2 masculin ): Katalin Dako ( dublu feminin, dublu mixt), Kinga Barabasi (dublu feminin, Simplu feminin)i, Apor Gyorgydeak (simplu masculin, dublu massculin), Szabolcs Ilyes (dublu masculin, dublu mixt);

Tir cu arcul – 2 sportivi ( 1 feminin – 1 masculin): Mădălina Amăistroaie (arc recurbat individual), Mario Ţîmpu (arc recurbat individual);

1 antrenor : Viorel Hăbian

Tir sportiv – 3 sportivi (3 feminin):

Laura Ilie (10 m puşcă ac), Roxana Sidi (0 m puşcă 3 poziţii), Daria Haristiade (10 m pistol ac);

2 antrenori: Olimpiu Marin, Peter Sidi

Triatlon – 2 sportivi (1 feminin – 1 masculin): Antoanela Manac, Felix Duchampt.

1 antrenori: Ovidiu Burghelea

Patru sportivi români îşi vor sărbători zilele de naştere în Polonia :

Leonte Mihaela (spadă) – împlineşte 22 ani pe 26 iunie

Amelie Foerster (sărituri în apă) – împlineşte 16 ani pe 1 iulie

Attila Malnasi (mountain bike) – împlineşte 25 ani pe 30 iunie

Ovidiu Ionescu, tenis de masă – împlineşte 34 ani pe 20 iunie

Cei mai tineri componenţi ai delegaţiei:

Amelie Foerster, sărituri în apă – 15 ani

Laurentiu Snacov, taekwondo – 17 ani

Cei mai în vârstă membri ai delegaţiei:

Daniela Stanciu, atletism, săritura în înălţime –35 ani

Ilyes Szabolcs, teqball – 36 ani

Din delegaţie mai fac parte (în afara celor 150 de sportivi şi 39 de antrenori) 15 persoane în colectivul medical, 9 oficiali de echipă, 1 specialist tehnic mountain bike.

Delegaţia Team Romania este condusă de Dragoş Tătaru – Şef de Misiune. Din safful tehnic mai fac parte Liliana Dorneanu şi Alexandru Ilie, Şefi de Misiune Adjuncţi la Cracovia & Zakopane, Mihaela Mitu, Radu Niculescu şi Răzvan Dumbravă – Secretariat Cracovia & Zakopane.

Sate olimpice (distanţe faţă de Cracovia – maşina) :

Chorzow- atletism (87km -1h15);

Cracovia – baschet, badminton, kaiac-canoe, rugby, scrimă, tenis de masă, teqball, tir cu arcul, triatlon;

Nowy Targ – box (89km-1h28);

Krynica Zdroj – ciclism MTB, judo, taekwondo (142km -2h 18);

Bielsko Biala – karate (88km-1h50);

Zakopane – sărituri cu schiurile (109km-2h02);

Rzsezow – sărituri în apă(167km- 1h42);

Wroclaw – tir sportiv (272km-3h).

ROMÂNIA LA JOCURILE EUROPENE, în cifre

JE Baku 2015

* România, locul 18 în clasamentul pe medalii

* 12 medalii – 3 AUR, 5 ARGINT, 4 BRONZ

* 147 sportivi român – 64 feminin, 83 masculin

* 25 sporturi şi discipline sportive în program

* 22 sporturi şi discipline sportive cu participare TEAM ROMANIA

* 12 sporturi unde rezultatele au contat pentru calificarea la JO Rio 2016

*Alin Moldoveanu, tir sportiv – portdrapelul României la festivitatea de deschidere

JE Minsk 2019

* România, locul 26 în clasamentul pe medalii

*10 medalii – 2 AUR, 3 ARGINT, 5 BRONZ

* 123 sportivi români – 53 feminin, 70 masculin

* 21 sporturi şi discipline sportive în program

* 17 sporturi şi discipline sportive cu participare TEAM ROMANIA

* 8 sporturi unde rezultatele au contat pentru calificarea la JO Tokyo 2020

* Laura Coman, tir sportiv – portdrapelul României la festivitatea de deschidere

TEAM ROMÂNIA – 23 MEDALII la Jocurile Europene

5 AUR – 9 ARGINT – 9 BRONZ

Baku 2015 – 12 MEDALII

3 AUR

– Ana Maria Florentina Popescu, Simona Cristina Gherman, Simona Pop, Amalia Tataran – SCRIMĂ – spada echipe

– Ana Maria Florentina Popescu – SCRIMĂ – spadă individual

– Andreea Ştefania Chiţu – JUDO – 52 kg

5 ARGINT

– Tiberiu Alexandru Dolniceanu, Florentin Alin Badea, Georgian Madalin Bucur, Iulian Robert Teodosiu – SCRIMĂ – sabie echipe

– Tiberiu Alexandru Dolniceanu – SCRIMĂ – sabie individual

– Dacian Nicolae Barna , Gabriel Bocser, Lucian Stefan Savulescu, Lavinia Ioana Panaete, Bianca Maria Gorgovan – GIMNASTICĂ AEROBICĂ – Grup mixt

– Andreea Maria Iridon – GIMNASTICĂ ARTISTICĂ – bârnă

– Roxana Petronela Borha, Elena Meroniac – KAIAC-CANOE – K2 – 500 m

4 BRONZ

– Simona Cristina Gherman – SCRIMĂ – spadă individual

– Daniela Poroineanu – SAMBO – 60 kg

– Marius Daniel Berbecar – GIMNASTICĂ ARTISTICĂ – paralele

– Andreea Maria Iridon – GIMNASTICĂ ARTISTICĂ – paralele inegale

MINSK 2019 – 11 MEDALII

2 AUR

– Victor Mihalachi, Cătălin Chirilă – KAIAC-CANOE – C2 – 1000 m

– Laura Georgeta Ilie – TIR SPORTIV – 10 m puşcă aer comprimat

4 ARGINT

– Bernadette Cynthia Szocs, Elizabeta Samara, Daniela Dodean Monteiro,

– TENIS DE MASĂ – echipe

– Ovidiu George Ionescu, Bernadette Cynthia Szocs – TENIS DE MASĂ – dublu mixt

– Dacian Nicolae Barna, Andreea Bogati – GIMNASTICĂ AEROBICĂ – Cuplu mixt

5 BRONZ

– Kriszta Tünde Incze – LUPTE – libere, 62 kg

– Dacian Nicolae Barna, Gabriel Bocser, Dorin Marian Brotei, Mihai Alin Popa, Andreea Bogati – GIMNASTICĂ AEROBICĂ – Grup mixt

– Alina Petronela Păunescu – SAMBO – +80 kg

– Daniela Poroineanu – SAMBO – 56 kg

– Anda Mihaela Vâlvoi – SAMBO – 64 kg

 

 

viewscnt

Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemanatoare

Sport

Formaţia UTA Arad a remizat, sâmbătă, pe teren propriu, scor 1-1, cu echipa FC Rapid, într-un meci din prima etapă a Superligii. Au marcat:...

Sport

La două ore după ce 13 iulie 2024 a devenit ceea ce Barbora Krejcikova a numit „cea mai grozavă zi” din viaţa ei, noua...

Sport

Sprinterul Noureddine Hadid, desemnat să reprezinte Libanul în proba de 100 m la Jocurile Olimpice de la Paris, execută o pedeapsă de zece zile...

Sport

Formaţia FCSB, campioana din sezonuul trecut, a început noua ediţie a Superligii cu o remiză, sâmbătă, pe teren propriu, scor 1-1 cu Universitatea Cluj....

Sport

Ministrul francez al sporturilor, Amelie Oudea-Castera, a înotat, sâmbătă, în Sena, într-un moment publicitar prin care autorităţile franceze speră să demonstreze că râul din...

Articole recomandate

Sport

Sprinterul Noureddine Hadid, desemnat să reprezinte Libanul în proba de 100 m la Jocurile Olimpice de la Paris, execută o pedeapsă de zece zile...

Sport

Ministrul francez al sporturilor, Amelie Oudea-Castera, a înotat, sâmbătă, în Sena, într-un moment publicitar prin care autorităţile franceze speră să demonstreze că râul din...

Sport

Arbitrul George Rareş Vidican va conduce la centru meciul CFR Cluj – Dinamo, de duminică, din prima etapă din Superliga. Vidican va fi ajutat...

Sport

Naţionala de handbal masculin tineret a României a învins sâmbătă, la Celje, scor 33-32 (22-17), reprezentativa Cehiei, în al treilea meci al grupei D...